تبلیغات
اطلاعات عمومی - جهنم سبز
اطلاعات عمومی
جمعه 30 اردیبهشت 1390

جهنم سبز

جمعه 30 اردیبهشت 1390

نوع مطلب :
نویسنده :araz mohammad mohammadi


عكس ها و خواندنی های جالب و عجیب از جنگل های آمازون

آمازون، پهناورترین جنگل در آمریکای جنوبی است که در بین کشور‌های اکوادور، پرو، ونزوئلا ،کلمبیا و بیشترین قسمتش در برزیل 


آمازون، پهناورترین جنگل در آمریکای جنوبی است که در بین کشور‌های اکوادور، پرو، ونزوئلا و کلمبیا قرار دارد اما بیشترین قسمت آن به برزیل منحصر می‌شود. پیدایش این جنگل قدیمی به 200 تا 500 میلیون سال قبل یعنی دوره اول زمین‌شناسی بازمی‌گردد. در جنگل‌های مرطوب آمازون تقریبا هر روز باران سنگینی می‌بارد و به همین دلیل آمازون در تمام فصول سال هوایی گرم و مرطوب دارد. به خاطر قرارگیری این جنگل در منطقه استوایی، متوسط درجه حرارت در مرکز آن به 30 درجه سانتی‌گراد و در غربی‌ترین منطقه که خنک‌ترین جای آمازون به حساب می‌آید، این دما به 25 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در این جنگل 2500 نوع درخت مختلف و همچنین 30 هزار گونه گیاه وجود دارد. دانشمندانی که برای تحقیق به این منطقه سفر کرده‌اند، آنجا را با وجود زیبایی‌های بی‌شمار، به دلیل آمار بسیار کشته‌شدگان و گمشدگان، جهنم سبز نامیده‌اند. این جنگل‌ها تا پیش از ورود اروپاییان، محل زندگی 5 تا 13 میلیون سرخپوست بوده‌اند که در هزار قبیله مختلف زندگی می‌کرده‌اند. امروزه قبیله‌های باقیمانده از ترس چوب‌برهای جنگل، ملاکان زمین و شیوع انواع بیماری‌ها دائم در حال فرار هستند. 

 رودخانه آمازون 


بزرگترین رودخانه دنیا آمازون است که با 1100 انشعاب و 7/6 هزار کیلومتر طول، از کوه‌های 12 میلیون ساله آند در آمریکای جنوبی شروع شده و پس از گذر از یک مسیر پرپیچ و خم، به سمت شرق و اقیانوس اطلس می‌رود. دهانه این رودخانه بسیار عریض است؛ به طوری که حتی کشتی‌ها قادر به عبور از آن هستند. البته در قسمت‌هایی از این رودخانه که دارای آب گرم و نسبتا راکد است، حیوانات عجیبی نیز زندگی می‌کنند که یک نمونه از آنها، نوع خاصی از گربه‌ماهی است که به دلیل زندگی در یکی از بکرترین مناطق دنیا بسیار بزرگتر از حد معمول است. بزرگ‌ترین و معروف‌ترین ماهی‌های آب شیرین در این رودخانه زندگی می‌کنند. نام این رودخانه به دلیل خطرناک بودن، آمازون گذاشته شده است که به زبان بومیان آنجا به معنی شکننده قایق است. طبق تحقیقات به دست آمده، طول عمر این رودخانه 11 میلیون سال محاسبه شده است. 

تمدن گمشده آمازون 


فرانسیسکو پیزارو گونزالس اهل اسپانیا، یکی از کشورگشایان خونخوار دنیا بود که به قصد پیدا کردن شهر الدرادو که گفته می‌شد حتی پیاده‌روهای آن از طلا پوشیده شده است، پا به آمریکای جنوبی و آمازون نهاد که در آن زمان جزئی از قلمرو اینکاها بود و هیچ انسانی به‌جز افراد قبیله به آنجا نرفته بودند. 


در سال 1524 او برای اولین بار به آمریکای جنوبی رفت اما به دلیل کافی نبودن آب و آذوقه و همچنین جنگ با بومیان منطقه، خسته و بیمار به کشور خود بازگشت. 


دو سال بعد دوباره پیزارو به همراه گروهش راهی آمریکای جنوبی شدند. این بار در هنگام گذر از خط استوا توانستند غنایم باارزشی از جنس طلا و نقره به دست آورند که همین امر باعث بروز اختلاف در میان گروه شد. 


آنها در این سفر برای اولین بار شتر لاما را دیدند و نام آن را شتر کوچک گذاشتند. پیزارو در سفرهای خود با بومیان منطقه برخورد کرد. ولی بعد از بازگشت و گفتن مشاهداتش هیچ کس حرف‌های او را در مورد این انسان‌ها باور نکرد. اما با توضیحاتی که پیزارو راجع به این منطقه داد بسیاری از محققان بعدها به آمازون رفته و در آن هنگام که این جنگل‌ها به عنوان منطقه مسکونی بومیان آمریکا در کل دنیا شناخته شد. 


گوشت قرمز ممنوع 


یکی از قدیمی‌ترین قبایل سرخپوست آمازون اناونه ناوه است که در حاشیه رود لاس پیدراس در نزدیکی پرو زندگی می‌کنند. اولین باری که این قبیله با سفیدپوستان ارتباط برقرار کرد سال 1974 یعنی 36 سال پیش بود. جمعیت این قبیله در حال حاضر 420 نفر است. اهالی این قبیله به خاطر مهارت خاصی که در ماهیگیری دارند در میان مردم منطقه بسیار معروف هستند. 


ماهیگیری در این قبیله چند ماه طول می‌کشد اما تعداد ماهی‌های صیدشده به روش آنها بی‌شمار است. غذای محلی این قبیله ماندیوکا است که از آرد و ذرت تهیه می‌شود. 


قبیله آناونه ناوه برخلاف دیگر قبایل، حیوانات دارای گوشت قرمز را شکار نمی‌کنند و از خوردن گوشت قرمز اجتناب می‌کنند و اگر در این قبیله کسی گوشت قرمز بخورد قانون‌شکن به حساب می‌آید. در دهه‌های اخیر بسیاری از زمین‌های آنها توسط جویندگان الماس، دامداران و کشاورزان از آنها گرفته شده است. 


 گمشدگان آمازون 


جنگل‌های انبوه آمازون قربانیان بی‌شماری گرفته است. تعدادی از کسانی که به آمازون رفتند هیچگاه بازنگشتند. یکی از معروف‌ترین گمشدگان آمازون، پرسی فائوست بود که بعدها داستان او الهام‌بخش فیلم‌های ایندیانا جونز شد. کلنل پرسیوال هریسون فائوست در 18 آگوست 1867 در انگلستان به دنیا آمد. پرسی بعد از اتمام تحصیلاتش در مرکزپژوهش های جغرافیایی سلطنتی به عنوان باستان‌شناس مشغول به کار شد. فائوست برای اولین بار در سال 1906 یعنی زمانی که 39 سال داشت به جنگل‌های برزیل و بولیوی سفر کرد و با تحقیقاتی کامل در مورد این جنگل‌ها و بومیان آنجا به انگلستان بازگشت. سال‌ها بعد دوباره فائوست تصمیم گرفت به جنگل‌های آمازون سفر کند اما نمی‌دانست این بار سرنوشت دیگری برایش رقم خورده و آن هم ناپدید شدن در بزرگترین جنگل دنیا بود. در 20 آوریل سال 1925 فائوست به همراه پسر بزرگش جک فائوست و دوستش رالیق ریمل به اعماق جنگل‌های آمازون رفت تا به عجایب ناشناخته آنجا پی ببرند. 


آنها در پی شهری گم شده بودند که نام آن را z گذاشتند. اما آنها هیچگاه بازنگشتند تا اطلاعاتی در مورد شهر تازه کشف‌شده به جهانیان بدهند. آخرین جایی که مردم آنها را دیده بودند شهری نزدیگ جنگل به نام کالاپالوس بود. فرضیه‌های زیادی در مورد گم شدن آنها ارائه شد و قوی‌ترین فرضیه کشته شدن این سه نفر به دست بومیان منطقه بود. اما هر بار مقداری از وسایل آنها در گوشه و کناری از جنگل پیدا می‌شد. برای مثال در سال 1927 پلاک‌های آنها توسط افراد محلی پیدا شد و در سال 1933، قطب‌نمایی که در تمام سفرهای فائوست همراهش بود و هیچگاه از خود جدا نمی‌کرد یافت شد. اما این پایان ماجرا نبود، نکته‌ای که در مورد این داستان خیلی عجیب است، ناپدید شدن افراد گروه‌هایی است که برای پیدا کردن آنها به اعماق جنگل‌های آمازون رفته بودند که شمار این افراد به بیش از 100 نفر می‌رسد. در سال 1951 تعدادی اسکلت در جنگل‌های آمازون پیدا شد که محققان احتمال دادند مربوط به فائوست و افرادش باشد اما پس از انجام آزمایش دی‌ان‌ای این فرضیه رد شد. در سال 2005 یک نویسنده نیویورکی به نام دیوید گران درصدد پیدا کردن شهری برآمد که فائوست به خاطر آن جانش را از دست داده بود. اولین کاری که او برای گشودن این راز سر به مهر انجام داد، رفتن به دهکده‌ای بود که آنها برای آخرین بار آنجا دیده شده بودند، یعنی کالاپالوس. او توانست اطلاعات باارزشی از افراد بسیار پیر و قدیمی این منطقه به دست آورد. به گفته آنها بعد از گذشت مدتی پس از اینکه که فائوست از آنجا حرکت کرد در میان جنگل، دودی شدید به نظر می‌رسید و به همین خاطر احتمال اینکه آنها به دست قبیله آدمخوارها کشته شده باشند بسیار زیاد است. وقتی دیوید به نیویورک بازگشت کتابی به نام تمدن گمشده شهر Z نوشت که تمام داستان فائوست و فرضیه‌های گم شدن او و گروهش در آن ذکر شده بود. 


در اولین سفری که فائوست به جنگل‌های آمازون داشت، با موجودی عظیم‌الجثه در رودخانه آمازون مواجه شده بود و آن موجود چیزی نبود جز یک آناکوندا ی غول پیکر. او در یادداشت‌های خود ذکر کرده بود؛ «این موجود سری مثلثی و بدنی پهن و بلند داشت که به آرامی دور قایق ما می‌چرخید و هر لحظه ممکن بود که قایق ما را واژگون کند. من در یک حرکت سریع اسلحه‌ام را پشت حیوان گرفته و شلیک کردم و او به سرعت از نظر ناپدید شد.» به گفته فائوست قطر بدن این مار به 50 سانتی متر و طول آن به 19 متر می‌رسید. 


 شنا در خطرناکترین رودخانه دنیا 


با اینکه رودخانه آمازون بسیار خطرناک و مرگ‌آور به نظر می‌رسد اما برای برخی از افراد تنها یک سرگرمی بوده و می‌تواند آنها را به آرزوهایشان برساند. ازجمله اشخاصی که برای زنده نگه داشتن نام خود، دل به دریا زده و تمام خطرات این مسیر دشوار را به جان خرید، مارتین استلر است که تصمیم گرفت کاری را انجام دهد که تا به حال هیچ‌کس جرأت انجام آن را نداشته است و آن شنا در طول رودخانه آمازون بود. مارتین تصمیم خود را گرفته بود؛ حتی اگر در این راه جانش را از دست می‌داد. 


در سال 2007 مارتین، 5268 کیلومتر را در عرض 66 روز، در رودخانه مخوف آمازون شنا کرد. او این مسیر را از رشته‌کوه‌های آند در پرو آغاز کرده و در سواحل آتلانتیک در برزیل به اتمام رساند. میلیون‌ها بیننده از طریق دوربین‌های نصب شده در مسیر، مارتین را همراهی می‌کردند. 


بعد‌ها کتابی از تجربیات مارتین به چاپ رسید که تمام سفرهای او را شامل می‌شد. مارتین استلر تا به حال موفق شده است چهار رکورد در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند. او در یکی از رکوردهایش در سال 1997 طول بین آفریقا و اروپا را شنا کرده بود و همچنین شنا در رود دانوب در سال 2000 و شنا در رود می‌سی‌سی‌پی در سال 2002 از دیگر رکوردهای مارتین است.  اتفاقات غیرطبیعی 


با اینکه جنگل‌ها و رودخانه آمازون سرشار از زیبایی است اما در آنجا باید منتظر هرگونه رخداد شگفت‌انگیزی بود. در 9 نوامبر سال 1989 یک کشتی مسافرتی کوچک با 25 مسافر و خدمه از رودخانه آمازون می‌گذشتند که ناگهان حفره‌ای عجیب و ترسناک درست در مقابل آنها و در آب‌های رودخانه ایجاد شد اما وقتی که کشتی رفته‌رفته دچار این گرداب می‌شد، ناخدای کشتی که سال‌های سال عمر خود را در این راه گذرانده بود، توانست کشتی را از غرق شدن نجات دهد ولی 2 نفر از مسافران درون آب افتاده و جان خود را از دست دادند و همچنین 10 نفر دیگر به شدت زخمی شدند. 


این اتفاق تا به حال بارها در این قسمت رودخانه رخ داده و جان بسیاری را گرفته است اما هنوز هیچ دلیل علمی‌ای برای این پدیده وجود ندارد، زیرا همیشه این حفره در این قسمت وجود ندارد و فقط گاهی به وجود می‌آید. 
یکی دیگر از اتفاقاتی که در جنگل‌های آمازون به وقوع پیوست گم شدن یک هواپیمای کوچک نظامی با 9 سرنشین بود. در سوم اکتبر سال 2009، این هواپیما که در حال عبور از بالای جنگل‌های آمازون بود، دچار توفان‌های شدید این منطقه شده و کنترلش را از دست داده و در نهایت سقوط کرد، اما 7سرنشین هواپیما هیچگاه پیدا نشدند و تنها 2 نفر از آنان توانسته بودند از طریق شنا از آب‌های رودخانه آمازون خود را به شهر‌های اطراف برسانند اما گفتند که از سرنوشت همراهانشان هیچ اطلاعی ندارند و چون از پیدا شدن آنها ناامید شده بودند فقط جان خود را نجات دادند. اشکال عجیب در آمازون 


در عکس‌های هوایی که از اطراف جنگل‌های آمازون گرفته شده است، اشکال عجیبی دیده شده است که در چمن زمین‌های پهناور اطراف جنگل به وجود آمده است. از سال 1999 تا به حال هر بار که از این منطقه عکسبرداری شده است، طرح به وجود آمده با دفعه قبل متفاوت بوده است؛ به طوری که در بین این سال‌ها بیش از 200 شکل مختلف ثبت شده است که در محدوده‌ای در حدود 250 کیلومتر به وجود آمده است. نکته جالب توجه در مورد این اشکال، این است که ممکن است یک روز آنها دیده شوند و روز بعد وجود نداشته باشند. مردم بومی آن منطقه اعتقاد دارند این اشکال توسط فضایی‌ها به وجود می‌آید و در زمان حضور فضایی‌ها در اطراف آمازون، هر کس به این منطقه بیاید به دست آنها اسیر یا کشته خواهد شد. این اشکال با خم کردن چمن‌های اطراف به وجود آمده‌اند و تا به حال هیچ دلیل علمی برای پیدایش آنها به دست نیامده است. 


دنیس اسچان، عضو هیات علمی دانشگاه فدرال برزیل در این‌باره می‌گوید: «تقریبا در هر هفته یک شکل عجیب در این منطقه دیده می‌شود که دلیل به وجود آمدن آنها اثبات نشده است. بعضی از این اشکال دایره‌ای و برخی دیگر مربع یا مستطیل و برخی حتی چندضلعی هستند. توفان‌های شدیدی که در اینجا رخ می‌دهد، می‌تواند یکی از فرضیه‌های پیدایش این اشکال باشد.» مکان‌هایی که این اشکال در آنجا بیشتر دیده شده‌اند، شمال بولیوی و غرب برزیل بوده است. عرض بیشتر این اشکال تا 11 متر و عمق آنها تا دو متر است و مناطقی که این اشکال در آنجا دیده شده‌اند از 90 تا 300 متر مساحت دارد. به هر حال این نیز یکی دیگر از عجایب آمازون است. 


 حیوانات عجیب آمازون 


در جنگل‌های وسیع آمازون به طور تقریبی 1294 نوع پرنده، 378 خزنده، 427 نوع دوزیست و 3هزار نوع ماهی زندگی می‌کنند که اغلب این حیوانات شکارچیان بسیار ماهری هستند و جان سالم به در بردن از دستشان تقریبا غیرممکن است. 


دلفین صورتی که به زبان محلی بوتو نامیده می‌شود، یکی از نادرترین دلفین‌ها در سراسر دنیا است که در میان آب‌های رودخانه پهناور آمازون زندگی می‌کند. این دلفین می‌تواند تا 15 دقیقه روی آب بماند ولی به طورکلی این دلفین‌ها معمولا زیر آب هستند و تنها برای نفس کشیدن روی آب می‌آیند. همچنین با وجود شباهتی که با دلفین‌های خاکستری دارند از نظر اندازه از آنها کوچکتر هستند و همین دلیل باعث شده تا بتوانند به راحتی در آب‌های رودخانه شنا کنند؛ وزن آنها به 90 کیلوگرم می‌رسد. دلفین‌های صورتی قادر هستند در آب به صورت درجا 180 درجه بچرخند. 


رنگ این نوع دلفین به خاطر آبی که در آن زندگی می‌کند و غذایی که می‌خورد صورتی است. اما عجیب‌ترین حیوانی که در جنگل‌های آمازون به چشم می‌خورد، ماناتی یا همان گاو دریایی است که می‌تواند نیم‌تن وزن داشته باشد و قدش به 3 متر هم برسد. همچنین مارهای آناکوندا که بزرگترین گونه مار در سراسر دنیا هستند نیز در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند و بیشتر آنها تا 10 متر طول دارند. آناکوندا هیولای دریاچه نیز نامیده می‌شود. این مار برخلاف پیتون سمی نیست و با پیچیدن دور شکار او را از پا درمی‌آورد. تا به حال بسیاری از مردم منطقه، به‌خصوص بومیان توسط مارهای آناکوندا و پیتون‌های جنگل‌های آمازون بلعیده شده‌اند. 


چندی پیش یک پسر بچه 8 ساله که ساکن دهکده‌های اطراف آمازون بود توسط یک آناکوندا بلعیده شد و چند روز بعد تنها کلاه و کفش او توسط دوستانش که به خاطر باران به زیر یک درخت پناه برده بودند پیدا شد. آراپایما یکی دیگر از حیوانات عجیب آمازون است که با 4 متر طول و 200 کیلوگرم وزن از بزرگ‌ترین ماهی‌های آب شیرین است. همچنین وحشی‌ترین ماهی‌های دنیا مانند پیرانا نیز در این جنگل‌ها زندگی می‌کنند.
free v bucks battle royale
یکشنبه 23 دی 1397 09:59 ب.ظ
Appreciating the time and energy you put into your
blog and detailed information you provide.
It's nice to come across a blog every once in a while
that isn't the same old rehashed material. Fantastic
read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.

free v bucks download game
buy tadalafil
جمعه 16 آذر 1397 09:47 ق.ظ

Truly a good deal of terrific info.
cialis vs viagra cialis et insomni wow cialis 20 buy cialis sample pack we use it 50 mg cialis dose opinioni cialis generico recommended site cialis kanada venta de cialis canada rx cialis para comprar generic cialis 20mg tablets
buy cialis online no prescription
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:39 ب.ظ

You've made your point!
cialis flussig calis cialis diario compra cialis bula cialis 05 cialis 20mg prix en pharmacie cialis diario compra cialis prezzo al pubblico fast cialis online generic cialis review uk
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:39 ب.ظ

With thanks! Valuable information.
prescription doctor cialis acheter cialis meilleur pri cialis farmacias guadalajara buy brand cialis cheap cialis purchasing cialis daily cialis price in bangalore cialis rckenschmerzen buy original cialis cialis online napol
buy cialis cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:16 ق.ظ

Reliable knowledge. Kudos.
cialis ahumada cialis online prezzo cialis a buon mercato prescription doctor cialis cialis herbs cialis reviews cialis sale online cialis e hiv fast cialis online cialis daily reviews
buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:02 ب.ظ

Thank you, A good amount of information.

try it no rx cialis dose size of cialis dosagem ideal cialis pastillas cialis y alcoho cialis online cipla cialis online cialis online napol look here cialis cheap canada cialis 20 mg best price dose size of cialis
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:48 ق.ظ

Superb posts, Many thanks!
prezzo cialis a buon mercato cialis dosage recommendations 5 mg cialis coupon printable cialis 5 mg cialis dosage amounts viagra vs cialis vs levitra cialis sale online rx cialis para comprar cialis official site cialis generique 5 mg
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 06:49 ب.ظ

You stated it perfectly!
cialis generique generic low dose cialis cialis side effects dangers viagra cialis levitra dose size of cialis viagra vs cialis tadalafilo achat cialis en suisse bulk cialis cialis coupons
Generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 06:29 ق.ظ

Very good material. Kudos!
tadalafil generic miglior cialis generico cialis 5 mg para diabeticos usa cialis online no prescription cialis cheap acquisto online cialis prix de cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis professional yohimbe ou acheter du cialis pas cher
Generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:20 ب.ظ

Superb write ups, Kudos.
cialis canada on line india cialis 100mg cost cialis 5 mg effetti collateral cialis herbs cuanto cuesta cialis yaho import cialis we recommend cialis info comprar cialis 10 espa241a cialis et insomni cialis canada on line
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 06:01 ق.ظ

Thanks! A good amount of forum posts.

buy online cialis 5mg look here cialis order on line cialis generico online we use it cialis online store acquisto online cialis cialis coupon cialis 30 day trial coupon cialis with 2 days delivery cialis 100mg suppliers where to buy cialis in ontario
buy cialis online cheap
شنبه 10 آذر 1397 06:44 ب.ظ

Tips very well used.!
cialis great britain cialis generisches kanada can i take cialis and ecstasy cialis canadian drugs cialis 5 effetti collaterali cialis farmacias guadalajara cialis super acti cialis uk cialis soft tabs for sale cialis 05
buy cialis online cheap
شنبه 10 آذر 1397 05:39 ق.ظ

Amazing a good deal of great advice!
trusted tabled cialis softabs cialis side effects dangers cialis 100 mg 30 tablet costo in farmacia cialis dose size of cialis cialis cost cialis kaufen bankberweisung cialis per paypa cialis rezeptfrei sterreich cialis rckenschmerzen
Cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 06:22 ب.ظ

Excellent info. Thank you!
free generic cialis cialis flussig cialis in sconto cialis 5 mg buy prices on cialis 10 mg cialis baratos compran uk cialis online nederland 5 mg cialis pharmacie en ligne we recommend cialis info cialis online
Cialis online
جمعه 9 آذر 1397 06:36 ق.ظ

With thanks! Loads of content!

we choice free trial of cialis purchasing cialis on the internet order generic cialis online precios cialis peru 5 mg cialis coupon printable cialis 30 day trial coupon cialis 20 mg cost cialis generico in farmacia achat cialis en itali cialis ahumada
buy cialis germany
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:20 ب.ظ

Very well spoken indeed! .
canadian discount cialis tadalafil 20mg rx cialis para comprar we choice free trial of cialis safe dosage for cialis cialis 5mg billiger cialis daily can i take cialis and ecstasy click here cialis daily uk cialis prices
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:35 ق.ظ

Many thanks. I value this.
cialis mit grapefruitsaft does cialis cause gout cialis efficacit opinioni cialis generico tesco price cialis wow cialis 20 tesco price cialis we choice cialis pfizer india cialis prezzo di mercato achat cialis en europe
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:40 ب.ظ

Thanks, I appreciate this!
cialis manufacturer coupon cialis online generic cialis with dapoxetine cialis 5 mg schweiz buy cialis uk no prescription price cialis wal mart pharmacy wow cialis tadalafil 100mg we recommend cialis best buy generic cialis tadalafil we recommend cialis info
buy cialis pills online
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:00 ق.ظ

Very good data. Cheers.
cialis 20mg opinioni cialis generico acquisto online cialis i recommend cialis generico wow cialis tadalafil 100mg cialis 5mg buy cialis price cialis per pill cialis generika cialis from canada
buy cialis online
چهارشنبه 11 مهر 1397 02:47 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
dose size of cialis side effects for cialis buying cialis overnight chinese cialis 50 mg cialis prezzo al pubblico cialis 20 mg cut in half cialis savings card achat cialis en suisse cialis online can i take cialis and ecstasy
Cialis 20 mg
دوشنبه 9 مهر 1397 02:05 ق.ظ

Perfectly expressed really. .
cialis for daily use cialis 20mg preis cf prices for cialis 50mg cialis dosage amounts prescription doctor cialis cialis kaufen cialis for sale cialis tablets cialis pills in singapore cialis wir preise
canadian pharmacy online
یکشنبه 1 مهر 1397 05:13 ق.ظ

You explained it wonderfully!
canadian pharmacy meds canadian pharmaceuticals nafta canadian online pharmacy prescription drugs without prior prescription online pharmacies in usa canada drugs online most reliable canadian pharmacies pharmacy times canadian discount pharmacies in ocala fl canadian online pharmacies legitimate
cialisyoues.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 12:55 ق.ظ

Awesome material. Kudos.
wow cialis tadalafil 100mg cialis online deutschland cialis sans ordonnance cialis prices wow look it cialis mexico cialis prezzo al pubblico we choice free trial of cialis cialis en mexico precio acquisto online cialis buying cialis in colombia
http://viabiovit.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:46 ق.ظ

Thanks a lot! Fantastic stuff!
viagra to buy online uk online pharmacy usa canadian viagra viagra buy viagra buy generic viagra cheap buy sildenafil tablets where can i purchase viagra online buy viagra online canadian pharmacy cheap viagra sildenafil prescription
cialisvu.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:25 ق.ظ

Thank you! Lots of posts.

wow cialis tadalafil 100mg only here cialis pills cialis patent expiration cialis for sale in europa ou acheter du cialis pas cher preis cialis 20mg schweiz cheap cialis preis cialis 20mg schweiz cialis en mexico precio cialis 20mg
viabiovit.com/can-women-use-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:04 ق.ظ

This is nicely put! !
viagra or sildenafil buy female viagra cheapest place to buy viagra buying generic viagra buy viagra uk without prescription where can i buy a viagra viagra order uk viagra on prescription buy viagra without a prescription online buy viagra uk without prescription
cialis tadalafil cheapest online
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:45 ب.ظ

Thanks a lot. Ample knowledge!

the best site cialis tablets cialis tablets comprar cialis navarr canadian cialis fast cialis online are there generic cialis cialis australian price cialis pills cialis kaufen bankberweisung il cialis quanto costa
Online cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 09:48 ق.ظ

Wow tons of beneficial advice.
cheap cialis cialis cost can i take cialis and ecstasy cialis en 24 hora cialis generique buy cialis sample pack cialis generika deutschland cialis online cialis 5mg billiger price cialis per pill
choc
جمعه 14 اردیبهشت 1397 09:43 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly
donate to this fantastic blog! I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
Chat soon!
Viagra 20 mg
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 03:53 ق.ظ

Amazing many of beneficial tips!
buy without prescription online where yo buy viagra how can you buy viagra viagra viagra buy viagra buy real viagra online is it legal to buy viagra online from canada online prescription for viagra safely buy viagra online buy viagra 100mg where can i order viagra online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30