تبلیغات
اطلاعات عمومی - تخت جمشید
اطلاعات عمومی
جمعه 30 اردیبهشت 1390

تخت جمشید

جمعه 30 اردیبهشت 1390

نوع مطلب :
نویسنده :araz mohammad mohammadi

برای دیدن ادامه عكسها و دانلود روی این عكس كلیك كنید

عكس ها و اطلاعاتی جالب و خواندنی درمورد تخت جمشید

تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها 150 سال به طول انجامید و در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است 


تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در محوطة وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است . این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است . 


 


ساختمان تخت جمشید در زمان داریوش اول در حدود 518 ق . م ، آغاز شد. نخست صفه یاتختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند . پس از داریوش ، پسرش خشایارشا تالار دیگری را بنام تالار هدیش را بنا نمود و طرح بنای تالار صد ستونرا ریخت . اردشیر اول تالار صد ستون را تمام کرد . اردشیر سوم ساختمان دیگری را آغاز کرد که ناتمام ماند . این ساختمانها بر روی پایه هایی ساخته شــده که قسمتـی از آنها صخره های عظیم و یکپارچه بوده و یا آنها را در کوه تراشیده اند . 

معماری هخامنشی ، هنری است از نوع تلفیق و ابداع که از سبک معماریهای بابل و آشور و مصر و شهرهای یونانی آسیای صغیر و قوم اورارتواقتباس شده و با هنر نمایی و ابتکار روح ایرانی نوع مستقلی را از معماری پدید آورده است . هخامنشیان با ساختن این ابنیة عظیم می خواستند عظمت شاهنشاهی بزرگ خود را به جهانیان نشان دهند.  تخت جمشید اسناد تخت جمشید و کارگران مزد بگیر 
در اواخر سال 1312 شمسی براثر خاکبرداری در گوشة شمال غربی صفه تخت جمشید قریب چهل هزار لوحه های گلی به شکل و قطع مهرهای نماز بدست آمد . 
بر روی این الواح کلماتی به خط عیلامی نوشته شده بود . پس از خواندن معلوم شد که این الواح عیلامی اسناد خرج ساختمان قصرهای تخت جمشید می باشد . از میان الواح بعضی به زبان پارسی و خط عیلامی است . از کشف این الواح شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگار گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت . 
زیرا این اسناد عیلامی حکایت از آن دارد که به تمام کارگران این قصرهای زیبا ، اعم از عمله و بنا و نجار و سنگتراش و معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح سند هزینة یک یا چند نفر است . 
کارگرانی که در بنای تخت جمشید دست اندرکار بودند ، از ملتهای مختلف چون ایرانی و بابلی و مصری و یونانی و عیلامی و آشوری تشکیل می شدند که همة آنان رعیت دولت شاهنشاهی ایران بشمار می رفتند . 

گذشته از مردان ، زنان و دختران نیز به کار گل مشغول بودند . مزدی که به این کارگران می دادند غالباً جنسی بود نه نقدی ، که آنرا با یک واحــد پـول بابلی به نام « شکــل » سنجیده و برابر آن را به جنس پرداخت می کردند . اجناسی را که بیشتر به کارگران می دادند و مزد آن محسوب می شدعبارت از : گندم و گوشت . 


 اسکندر مقدونی در یورش خود به ایران در سال 331 قبل از میلاد، آنرا به آتش کشید. 
تاریخنگاران در مورد علت این آتش سوزی اتفاق رای ندارند. عده ای آنرا ناشی از یک حادثه غیر عمدی میدانند ولی برخی کینه توزی و انتقام گیری اسکندر را تلافی ویرانی شهر آتن بدست خشایار شاه علت واقعی این آتش سوزی مهیب میدانند.


تصویری از عظمت کاخها 
ازآنچه امروز از تخت جمشید بر جای مانده تنها می توان تصویر بسیار مبهمی از شکوه و عظمت کاخها در ذهن مجسم کرد. با این همه می توان به مدد یک نقشه تاریخی که جزئیات معماری ساختمان کاخها در آن آمده باشد و اندکی بهره از قوه تخیل، به اهمیت و بزرگی این کاخها پی برد.

نکته ای که سخت غیر قابل باور می نماید این واقعیت است که این مجموعه عظیم و ارزشمند هزاران سال زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در اواخر دهه1310خورشیدی کشف شد. 

چیزی که در نگاه اول در تخت جمشید نظر بیننده را به خود جلب می کند، کتیبه ها و سنگ نبشته های گذر خشایارشاه است که به زبان عیلامی و دیگر زبانهای باستانی تحریر شده است. از این گذر به مجموعه کاخهای آپادانا می رسیم، جائی که در آن پادشاهان بار میدادند و مراسم و جشنهای دولتی در آن برگذار می شد.

مقادیر عمده ای طلا و جواهرات در این کاخها وجود داشته که بدیهی است در جریان تهاجم اسکندر به غارت رفته باشد. 
تعداد محدودی از این جواهرات در موزه ملی ایران نگهداری می شود. بزرگترین کاخ در مجموعه تخت جمشید کاخ مشهور به "صد ستون" است که احتمالا یکی از بزرگترین آثار معماری دوره هخامنشیان بوده و داریوش اول از آن به عنوان سالن بارعام خود استفاده می کرده است. 
تخت جمشید در 57 کیلومتری شیراز در جاده اصفهان و شیراز واقع شده است.

..................
تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در محوطة وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است . این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرپولیس خوانده اند ساخته شده است . 
ساختمان تخت جمشید در زمان داریوش اول در حدود 518 ق . م ، آغاز شد. نخست صفه یاتختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند . پس از داریوش ، پسرش خشایارشا تالار هدیش را بنا نمود و طرح بنای تلار صد ستون را ریخت . اردشیر اول تالار صد ستون را تمام کرد . اردشیر سوم ساختمان را آغاز کرد که ناتمام ماند . این ساختمانها بر روی پایه هایی ساخته شــده که قسمتـی از آنها صخره های عظیم و یکپارچه بوده و یا آنها را در کوه تراشیده اند .

تخت جمشید در مساحتی به وسعت 13 هکتارساخته و ادامه یافت .مصالح
به کار رفته در بنای تخت جمشید عبارت بوده از : سنگ ، خشت و گل ، آجر ، گچ ، چوب ، آهن ، فلزات گرانبها ( طلا - نقره - مس ) عاج ، لا جورد ، عقیق و...... دیوارهای تخت جمشید در برخی جاها به ضخامت 5/5 متر بوده و قطعه سنگهای به کار رفته به وزن بیش از 45 تن میرسیده. تخت جمشید دارای سیستم حرارتی و تهویه بوده ، که فضاهای داخل آن را در زمستان گرم ودر تابستان خنک و معتدل می کرده است . دشت سرسبز مرودشت ، سقفهای بسیار بلند و فضاهای وسیع ، درهای گشاده و پنجرههای متعد د هوای تخت جمشید را در تابستان معتدل وخنک می ساخته و در زمستان دیوارهای خشتی و لایه های گچ که یک عایق حرارتی تشکیل می داده ، پردههای ارغوانی بلند و ضخیم که مانع نفوذ سرما به درون فضاها وتالارها می شده ، پوشش سقف نیز چوبی بوده که این امر در گرم شدن محیط تاثیر به سزایی داشته است .تخت جمشید نیز دارای سیستم آب و فاضلاب بوده ، در تخت جمشید مجاری زیرزمینی آبرسانی و فاضلاب پیچ در پیچی کشف شده که به طول بیش از 2 کیلو متر می رسد .

معماری هخامنشی ، هنری است امتزاجی که از سبک معماریهای بابل و آشور و مصر و شهرهای یونانی آسیای صغیر و قوم اورارتو اقتباس شده و با هنر نمایی و ابتکار روح ایرانی نوع مستقلی را از معماری پدید آورده است . هخامنشیان با ساختن این ابنیة عظیم می خواستند عظمت شاهنشاهی بزرگ خود را به جهانیان نشان دهند. 
تخت جمشید در اواخر سال 1312 شمسی براثر خاکبرداری در گوشة شمال غربی صفه تخت جمشید قریب چهل هزار لوحه های گلی به شکل و قطع مهرهای نماز بدست آمد . بر روی این الواح کلماتی به خط عیلامی نوشته شده بود . پس از خواندن معلوم شد که این الواح عیلامی اسناد خرج ساختمان قصرهای تخت جمشید می باشد . از میان الواح بعضی به زبان پارسی و خط عیلامی است . از کشف این الواح شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگار گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت ، زیرا این اسناد عیلامی حکایت از آن دارد که به تمام کارگران این قصور عالیه اعم از عمله و بنا و نجار و سنگتراش و معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح سند هزینة یک یا چند نفر است . کارگرانی که در بنای تخت جمشید دست اندرکار بودند ، از ملتهای مختلف چون ایرانی و بابلی و مصری و یونانی و عیلامی و آشوری تشکیل می شدند که همة آنان رعیت دولت شاهنشاهی ایران بشمار می رفتند . گذشته از مردان ، زنان و دختران نیز به کار گل مشغول بودند . مزدی که به این کارگران می دادند غالباً جنسی بود نه نقدی ، که آنرا با یک واحــد پـول بابلی به نام « شکــل » سنجیده و برابر آن را به جنس پرداخت می کردند . اجناسی را که بیشتر به کارگران می دادند و مزد آن محسوب می شدعبارت از : گندم و گوشت . 

تخت جمشید نه یک شهر بوده و نه یک دژ و نه یک پرستشگاه ، تخت جمشید دو نقش جداگانه اما تا اندازه ای به هم پیوسته ایفا می کرده ، نخست اینکه چون در قلب امپراطوری قرار داشته گنج خانه ی مناسبی برای اندوختن ثروت روز افزون کشور بوده ، دوم اینکه جایگاه مناسب و با شکوهی برای برگذاری مراسم و جشنهایی بوده که در آن زمان برگزار می شده ( جشنهای مهرگان و اعیاد نوروز ) به نقل از مورخان در تخت جمشید بیش از 120000سکه ی طلا و نقره ، ظروف و مجسمه های بسیار ناب ، اثاث گرانقیمت ، نیمکتهای زرین ، لباسها وفرشهای ارغوانی گرانبها و....نگهداری می شده که در نهایت با حمله ی اسکندر مقدونی همه ی این اشیاء یا به غارت رفت یا طعمه ی حریق شد . اسکندر وقتی که وارد تخت جمشید شد و این همه شکوه و ثروت دید دستور داد که هر چیز را که می توانند با خود ببرند و هر چیز را که نمی توانند نابود سازند . به نوشته ی مورخین باستان ثروت تخت جمشید با 10000جفت اسب وقاطر و 5000 جفت شتر حمل و غارت شد . بعد از انتقال ثروت تخت جمشید اسکندردستورداد که تخت جمشید را به آتش بکشند.بگفته مورخین باستان تخت جمشید ۳شبانه روز در آتش می سوخت وچهل شبانه روز از آن دود بر میخواست.
تاریخنگاران در مورد علت این آتش سوزی اتفاق رای ندارند. عده ای آنرا ناشی از یک حادثه غیر عمدی میدانند ولی برخی کینه توزی و انتقام گیری اسکندر را تلافی ویرانی شهر آتن بدست خشایار شاه علت واقعی این آتش سوزی مهیب میدانند.
ازآنچه امروز از تخت جمشید بر جای مانده تنها می توان تصویر بسیار مبهمی از شکوه و عظمت کاخها در ذهن مجسم کرد. با این همه می توان به مدد یک نقشه تاریخی که جزئیات معماری ساختمان کاخها در آن آمده باشد و اندکی بهره از قوه تخیل، به اهمیت و بزرگی این کاخها پی برد. نکته ای که سخت غیر قابل باور می نماید این واقعیت است که این مجموعه عظیم و ارزشمند هزاران سال زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در اواخر دهه1310خورشیدی کشف شد.
چیزی که در نگاه اول در تخت جمشید نظر بیننده را به خود جلب می کند، کتیبه ها و سنگ نبشته های گذر خشایارشاه است که به زبان عیلامی و دیگر زبانهای باستانی تحریر شده است. از این گذر به مجموعه کاخهای آپادانا می رسیم، جائی که در آن پادشاهان بار میدادند و مراسم و جشنهای دولتی در آن برگذار می شد.
امروزه مقادیر عمده ای طلا و جواهرات در این کاخها وجود داشته که بدیهی است در جریان تهاجم اسکندر به غارت رفته باشد. تعداد محدودی از این جواهرات در موزه ملی ایران نگهداری می شود. بزرگترین کاخ در مجموعه تخت جمشید کاخ مشهور به "صد ستون" است که احتمالا یکی از بزرگترین آثار معماری دوره هخامنشیان بوده و داریوش اول از آن به عنوان سالن بارعام خود استفاده می کرده است. تخت جمشید در 57 کیلومتری شیراز در جاده اصفهان و شیراز واقع شده است.

یک نکته ی مهم 
محققین به این نکته ی مهم رسیده اند که اگر نقشه ی امپراطوری هخامنشی را بنگریم و یک خط از شمال شرقی ترین نقطه ( سغد ) تا جنوب غربی ترین نقطه ( حبشه ) بکشیم و یک خط از شمال غربی ترین نقطه ( یونان ) تا جنوب شرقی ترین نقطه ( هند ) به صورت ضربد ر بکشیم مرکز تقاطع این دو خط محل ساخت تخت جمشید می شود ، که این خود جای تامل و اندیشیدن دارد.
این معرفی تنها ، برگی بود از یک جنگل .http://viabiovit.com/viagra-britse-online.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 04:15 ق.ظ

This is nicely said. !
safest place to buy viagra online buy viagra china buy viagra uk next day delivery buy viagra canada online uk buy viagra buy viagra australia buy viagra locally to buy viagra online usa online pharmacy where can i buy viagra online safely
Stone Jana
چهارشنبه 13 تیر 1397 03:48 ق.ظ
Mү brother suggested Ι miցht like this blog. Ꮋe was entirelу right.
Thiѕ post truⅼy made my day. Y᧐u can not imagibe јust how much tіme I had spejt ffor tһis informatіon!
Thanks!
Viagra kopen bij apotheek Belgie
شنبه 9 تیر 1397 03:13 ق.ظ
hі!,I love youг writing sߋ ɑ ⅼot! proportion wee Ƅe in contact extra аpproximately ʏouг article оn AOL?
І require ɑ specialist on thiѕ space to solve my prօblem.
Μaybe thɑt's yoս! Loⲟking forwaard to see yoս.
Sammy
یکشنبه 27 خرداد 1397 05:29 ق.ظ
Have ʏοu evеr consіdered writing an ebook ⲟr guest authoring on other websites?
І haѵe a blog basedd ߋn tһe same information уou discuss
and woᥙld love to һave ʏ᧐u share sme stories/іnformation. I кnow my viewers ѡould
enjoy your worқ. Ӏf yоu aгe eѵen remotely interested, feel free tо send mе ann e mail.
guillermo
یکشنبه 27 خرداد 1397 01:55 ق.ظ
You coulԀ definitely seе y᧐ur enthusiasm ѡithin tһe article үou writе.

The arena hopes for mߋre passionate writers ѕuch as you
who aren't afraid tto ѕay һow tһey bеlieve. Alⅼ the tіme
fpllow your heart.
long Eyelashes
دوشنبه 24 اردیبهشت 1397 08:55 ق.ظ
Greetings! Very useful advice within this post!
It's the little changes that make the most significant changes.
Manny thanks for sharing!
chocolate
شنبه 15 اردیبهشت 1397 03:30 ق.ظ
Hi there, I discovered your blog via Google while searching for a related
matter, your site got here up, it seems good. I have bookmarked it in my
google bookmarks.
Hi there, just was aware of your blog through Google, and found that it is truly informative.

I am going to watch out for brussels. I will be
grateful when you continue this in future. A lot of other folks shall be
benefited out of your writing. Cheers!
Buy cialis online
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:49 ب.ظ

Useful data. Many thanks.
cialis canadian drugs cialis name brand cheap cialis en 24 hora the best choice cialis woman cialis name brand cheap viagra vs cialis cialis online click now buy cialis brand cialis canada on line price cialis per pill
Viagra generico online
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:59 ق.ظ

You actually stated that wonderfully.
safely buy viagra online online buy viagra uk online viagra buy viagra india get a prescription online for viagra viagra viagra buy viagra order sildenafil online uk buy female viagra online buy viagra at walmart best site to buy viagra
Malorie
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 01:23 ق.ظ
I do not even know how I endedd up here, but I thuought this post
waas great. I do not know whoo youu aare but definitely you're going too
a fajous blogger if you aree noot already ;) Cheers!
viagra (sildenafil) super active 100mg
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:18 ق.ظ
Greetings from Ohio! I'm bored to tears ɑt work ѕo I decided to check out your website on my
iphone during lunch break. I love the іnformation yoᥙ
present һere and can't wait to tɑke a look when Ι get һome.
I'm shocked аt hоw fast your blog loaded օn mү cell phone ..
Ι'm not even using WIFI, just 3Ԍ .. Αnyhow,
wonderful blog!
Online cialis
شنبه 18 فروردین 1397 12:37 ق.ظ

Excellent facts. Kudos.
5 mg cialis pharmacie en ligne the best site cialis tablets cialis authentique suisse cialis sale online generic cialis 20mg tablets cialis generika in deutschland kaufen generic cialis at walmart cialis efficacit prices for cialis 50mg buying brand cialis online
Tadalafil coupon
جمعه 10 فروردین 1397 02:54 ب.ظ
I used to Ƅe suggested tһіs web site via my cousin. Ӏ ɑm no ⅼonger
positive ѡhether tһіs post is written through him aѕ nobody else recognise ѕuch certain apρroximately my
trouble. Уou are incredible! Thаnk you!
buy lumigan drops
پنجشنبه 9 فروردین 1397 01:43 ب.ظ
Simply want too say yor article is as surprising.
Thhe clearness for your publish is simply nice
and i could assume you're knowledgeable in this subject.
Welll with your permission allow me tto grasp your RSS
feed to keep updated with imminent post. Thank you a million and please carry on the rewarding work.
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 05:18 ق.ظ
Ӏf you want too ɡet a ɡood deal frfom tһіs piece of writing tһеn you haνe to apply such techniques tօ yoiur won website.
Buy cialis
جمعه 3 فروردین 1397 10:47 ب.ظ

You reported this terrifically!
cialis ahumada cialis farmacias guadalajara cialis tadalafil we use it 50 mg cialis dose buying cialis overnight cialis 5 mg prices for cialis 50mg how to purchase cialis on line cialis billig only best offers 100mg cialis
Buy cialis
دوشنبه 28 اسفند 1396 04:29 ق.ظ

Fine advice. Appreciate it.
cialis free trial buy name brand cialis on line cialis 5 mg schweiz cialis pas cher paris acheter cialis meilleur pri tadalafil tablets cialis y deporte where do you buy cialis cialis patent expiration price cialis per pill
What causes the heels of your feet to burn?
چهارشنبه 8 شهریور 1396 04:14 ق.ظ
Nice blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using?

Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as
quickly as yours lol
How can you get taller in a week?
شنبه 14 مرداد 1396 05:49 ب.ظ
I'm excited to find this web site. I need to to thank you for
ones time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every
part of it and i also have you bookmarked to
see new information in your site.
angelaphsye.myblog.de
چهارشنبه 21 تیر 1396 06:14 ق.ظ
Your style is really unique compared to other folks I have
read stuff from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll just bookmark this site.
Kristal
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:17 ب.ظ
This page truly has all of the information I wanted about this subject and
didn't know who to ask.
manicure
سه شنبه 5 اردیبهشت 1396 09:20 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading all of your article.
I like to write a little comment to support
you.
manicure
شنبه 2 اردیبهشت 1396 07:36 ق.ظ
Hey very interesting blog!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 11:16 ب.ظ
Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted
to say that I have truly loved surfing around your blog posts.
In any case I'll be subscribing on your rss feed and
I am hoping you write again very soon!
محمدسعید
چهارشنبه 11 بهمن 1391 08:00 ب.ظ
سلام.سایت خوب و مفیدی بود. ممنون از شما گردآورنده عزیز.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر