تبلیغات
اطلاعات عمومی - تخت جمشید
اطلاعات عمومی
جمعه 30 اردیبهشت 1390

تخت جمشید

جمعه 30 اردیبهشت 1390

نوع مطلب :
نویسنده :araz mohammad mohammadi

برای دیدن ادامه عكسها و دانلود روی این عكس كلیك كنید

عكس ها و اطلاعاتی جالب و خواندنی درمورد تخت جمشید

تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها 150 سال به طول انجامید و در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است 


تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در محوطة وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است . این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرسپولیس خوانده اند ساخته شده است . 


 


ساختمان تخت جمشید در زمان داریوش اول در حدود 518 ق . م ، آغاز شد. نخست صفه یاتختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند . پس از داریوش ، پسرش خشایارشا تالار دیگری را بنام تالار هدیش را بنا نمود و طرح بنای تالار صد ستونرا ریخت . اردشیر اول تالار صد ستون را تمام کرد . اردشیر سوم ساختمان دیگری را آغاز کرد که ناتمام ماند . این ساختمانها بر روی پایه هایی ساخته شــده که قسمتـی از آنها صخره های عظیم و یکپارچه بوده و یا آنها را در کوه تراشیده اند . 

معماری هخامنشی ، هنری است از نوع تلفیق و ابداع که از سبک معماریهای بابل و آشور و مصر و شهرهای یونانی آسیای صغیر و قوم اورارتواقتباس شده و با هنر نمایی و ابتکار روح ایرانی نوع مستقلی را از معماری پدید آورده است . هخامنشیان با ساختن این ابنیة عظیم می خواستند عظمت شاهنشاهی بزرگ خود را به جهانیان نشان دهند.  تخت جمشید اسناد تخت جمشید و کارگران مزد بگیر 
در اواخر سال 1312 شمسی براثر خاکبرداری در گوشة شمال غربی صفه تخت جمشید قریب چهل هزار لوحه های گلی به شکل و قطع مهرهای نماز بدست آمد . 
بر روی این الواح کلماتی به خط عیلامی نوشته شده بود . پس از خواندن معلوم شد که این الواح عیلامی اسناد خرج ساختمان قصرهای تخت جمشید می باشد . از میان الواح بعضی به زبان پارسی و خط عیلامی است . از کشف این الواح شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگار گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت . 
زیرا این اسناد عیلامی حکایت از آن دارد که به تمام کارگران این قصرهای زیبا ، اعم از عمله و بنا و نجار و سنگتراش و معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح سند هزینة یک یا چند نفر است . 
کارگرانی که در بنای تخت جمشید دست اندرکار بودند ، از ملتهای مختلف چون ایرانی و بابلی و مصری و یونانی و عیلامی و آشوری تشکیل می شدند که همة آنان رعیت دولت شاهنشاهی ایران بشمار می رفتند . 

گذشته از مردان ، زنان و دختران نیز به کار گل مشغول بودند . مزدی که به این کارگران می دادند غالباً جنسی بود نه نقدی ، که آنرا با یک واحــد پـول بابلی به نام « شکــل » سنجیده و برابر آن را به جنس پرداخت می کردند . اجناسی را که بیشتر به کارگران می دادند و مزد آن محسوب می شدعبارت از : گندم و گوشت . 


 اسکندر مقدونی در یورش خود به ایران در سال 331 قبل از میلاد، آنرا به آتش کشید. 
تاریخنگاران در مورد علت این آتش سوزی اتفاق رای ندارند. عده ای آنرا ناشی از یک حادثه غیر عمدی میدانند ولی برخی کینه توزی و انتقام گیری اسکندر را تلافی ویرانی شهر آتن بدست خشایار شاه علت واقعی این آتش سوزی مهیب میدانند.


تصویری از عظمت کاخها 
ازآنچه امروز از تخت جمشید بر جای مانده تنها می توان تصویر بسیار مبهمی از شکوه و عظمت کاخها در ذهن مجسم کرد. با این همه می توان به مدد یک نقشه تاریخی که جزئیات معماری ساختمان کاخها در آن آمده باشد و اندکی بهره از قوه تخیل، به اهمیت و بزرگی این کاخها پی برد.

نکته ای که سخت غیر قابل باور می نماید این واقعیت است که این مجموعه عظیم و ارزشمند هزاران سال زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در اواخر دهه1310خورشیدی کشف شد. 

چیزی که در نگاه اول در تخت جمشید نظر بیننده را به خود جلب می کند، کتیبه ها و سنگ نبشته های گذر خشایارشاه است که به زبان عیلامی و دیگر زبانهای باستانی تحریر شده است. از این گذر به مجموعه کاخهای آپادانا می رسیم، جائی که در آن پادشاهان بار میدادند و مراسم و جشنهای دولتی در آن برگذار می شد.

مقادیر عمده ای طلا و جواهرات در این کاخها وجود داشته که بدیهی است در جریان تهاجم اسکندر به غارت رفته باشد. 
تعداد محدودی از این جواهرات در موزه ملی ایران نگهداری می شود. بزرگترین کاخ در مجموعه تخت جمشید کاخ مشهور به "صد ستون" است که احتمالا یکی از بزرگترین آثار معماری دوره هخامنشیان بوده و داریوش اول از آن به عنوان سالن بارعام خود استفاده می کرده است. 
تخت جمشید در 57 کیلومتری شیراز در جاده اصفهان و شیراز واقع شده است.

..................
تخت جمشید ،مجموعه ای از کاخهای بسیار باشکوهی است که ساخت آنها در سال ب512 قبل از میلاد آغاز شد و اتمام آن 150 سال به طول انجامید.تخت جمشید در محوطة وسیعی واقع شده که از یک طرف به کوه رحمت و از طرف دیگر به مرودشت محدود است . این کاخهای عظیم سلطنتی در کنار شهر پارسه که یونانیان آن را پرپولیس خوانده اند ساخته شده است . 
ساختمان تخت جمشید در زمان داریوش اول در حدود 518 ق . م ، آغاز شد. نخست صفه یاتختگاه بلندی را آماده کردند و روی آن تالار آپادانا و پله های اصلی و کاخ تچرا را ساختند . پس از داریوش ، پسرش خشایارشا تالار هدیش را بنا نمود و طرح بنای تلار صد ستون را ریخت . اردشیر اول تالار صد ستون را تمام کرد . اردشیر سوم ساختمان را آغاز کرد که ناتمام ماند . این ساختمانها بر روی پایه هایی ساخته شــده که قسمتـی از آنها صخره های عظیم و یکپارچه بوده و یا آنها را در کوه تراشیده اند .

تخت جمشید در مساحتی به وسعت 13 هکتارساخته و ادامه یافت .مصالح
به کار رفته در بنای تخت جمشید عبارت بوده از : سنگ ، خشت و گل ، آجر ، گچ ، چوب ، آهن ، فلزات گرانبها ( طلا - نقره - مس ) عاج ، لا جورد ، عقیق و...... دیوارهای تخت جمشید در برخی جاها به ضخامت 5/5 متر بوده و قطعه سنگهای به کار رفته به وزن بیش از 45 تن میرسیده. تخت جمشید دارای سیستم حرارتی و تهویه بوده ، که فضاهای داخل آن را در زمستان گرم ودر تابستان خنک و معتدل می کرده است . دشت سرسبز مرودشت ، سقفهای بسیار بلند و فضاهای وسیع ، درهای گشاده و پنجرههای متعد د هوای تخت جمشید را در تابستان معتدل وخنک می ساخته و در زمستان دیوارهای خشتی و لایه های گچ که یک عایق حرارتی تشکیل می داده ، پردههای ارغوانی بلند و ضخیم که مانع نفوذ سرما به درون فضاها وتالارها می شده ، پوشش سقف نیز چوبی بوده که این امر در گرم شدن محیط تاثیر به سزایی داشته است .تخت جمشید نیز دارای سیستم آب و فاضلاب بوده ، در تخت جمشید مجاری زیرزمینی آبرسانی و فاضلاب پیچ در پیچی کشف شده که به طول بیش از 2 کیلو متر می رسد .

معماری هخامنشی ، هنری است امتزاجی که از سبک معماریهای بابل و آشور و مصر و شهرهای یونانی آسیای صغیر و قوم اورارتو اقتباس شده و با هنر نمایی و ابتکار روح ایرانی نوع مستقلی را از معماری پدید آورده است . هخامنشیان با ساختن این ابنیة عظیم می خواستند عظمت شاهنشاهی بزرگ خود را به جهانیان نشان دهند. 
تخت جمشید در اواخر سال 1312 شمسی براثر خاکبرداری در گوشة شمال غربی صفه تخت جمشید قریب چهل هزار لوحه های گلی به شکل و قطع مهرهای نماز بدست آمد . بر روی این الواح کلماتی به خط عیلامی نوشته شده بود . پس از خواندن معلوم شد که این الواح عیلامی اسناد خرج ساختمان قصرهای تخت جمشید می باشد . از میان الواح بعضی به زبان پارسی و خط عیلامی است . از کشف این الواح شهرت نابجایی را که می گفتند قصرهای تخت جمشید مانند اهرام مصر با ظلم و جور و بیگار گرفتن رعایا ساخته شده باطل گشت ، زیرا این اسناد عیلامی حکایت از آن دارد که به تمام کارگران این قصور عالیه اعم از عمله و بنا و نجار و سنگتراش و معمار و مهندس مزد می دادند و هر کدام از این الواح سند هزینة یک یا چند نفر است . کارگرانی که در بنای تخت جمشید دست اندرکار بودند ، از ملتهای مختلف چون ایرانی و بابلی و مصری و یونانی و عیلامی و آشوری تشکیل می شدند که همة آنان رعیت دولت شاهنشاهی ایران بشمار می رفتند . گذشته از مردان ، زنان و دختران نیز به کار گل مشغول بودند . مزدی که به این کارگران می دادند غالباً جنسی بود نه نقدی ، که آنرا با یک واحــد پـول بابلی به نام « شکــل » سنجیده و برابر آن را به جنس پرداخت می کردند . اجناسی را که بیشتر به کارگران می دادند و مزد آن محسوب می شدعبارت از : گندم و گوشت . 

تخت جمشید نه یک شهر بوده و نه یک دژ و نه یک پرستشگاه ، تخت جمشید دو نقش جداگانه اما تا اندازه ای به هم پیوسته ایفا می کرده ، نخست اینکه چون در قلب امپراطوری قرار داشته گنج خانه ی مناسبی برای اندوختن ثروت روز افزون کشور بوده ، دوم اینکه جایگاه مناسب و با شکوهی برای برگذاری مراسم و جشنهایی بوده که در آن زمان برگزار می شده ( جشنهای مهرگان و اعیاد نوروز ) به نقل از مورخان در تخت جمشید بیش از 120000سکه ی طلا و نقره ، ظروف و مجسمه های بسیار ناب ، اثاث گرانقیمت ، نیمکتهای زرین ، لباسها وفرشهای ارغوانی گرانبها و....نگهداری می شده که در نهایت با حمله ی اسکندر مقدونی همه ی این اشیاء یا به غارت رفت یا طعمه ی حریق شد . اسکندر وقتی که وارد تخت جمشید شد و این همه شکوه و ثروت دید دستور داد که هر چیز را که می توانند با خود ببرند و هر چیز را که نمی توانند نابود سازند . به نوشته ی مورخین باستان ثروت تخت جمشید با 10000جفت اسب وقاطر و 5000 جفت شتر حمل و غارت شد . بعد از انتقال ثروت تخت جمشید اسکندردستورداد که تخت جمشید را به آتش بکشند.بگفته مورخین باستان تخت جمشید ۳شبانه روز در آتش می سوخت وچهل شبانه روز از آن دود بر میخواست.
تاریخنگاران در مورد علت این آتش سوزی اتفاق رای ندارند. عده ای آنرا ناشی از یک حادثه غیر عمدی میدانند ولی برخی کینه توزی و انتقام گیری اسکندر را تلافی ویرانی شهر آتن بدست خشایار شاه علت واقعی این آتش سوزی مهیب میدانند.
ازآنچه امروز از تخت جمشید بر جای مانده تنها می توان تصویر بسیار مبهمی از شکوه و عظمت کاخها در ذهن مجسم کرد. با این همه می توان به مدد یک نقشه تاریخی که جزئیات معماری ساختمان کاخها در آن آمده باشد و اندکی بهره از قوه تخیل، به اهمیت و بزرگی این کاخها پی برد. نکته ای که سخت غیر قابل باور می نماید این واقعیت است که این مجموعه عظیم و ارزشمند هزاران سال زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در اواخر دهه1310خورشیدی کشف شد.
چیزی که در نگاه اول در تخت جمشید نظر بیننده را به خود جلب می کند، کتیبه ها و سنگ نبشته های گذر خشایارشاه است که به زبان عیلامی و دیگر زبانهای باستانی تحریر شده است. از این گذر به مجموعه کاخهای آپادانا می رسیم، جائی که در آن پادشاهان بار میدادند و مراسم و جشنهای دولتی در آن برگذار می شد.
امروزه مقادیر عمده ای طلا و جواهرات در این کاخها وجود داشته که بدیهی است در جریان تهاجم اسکندر به غارت رفته باشد. تعداد محدودی از این جواهرات در موزه ملی ایران نگهداری می شود. بزرگترین کاخ در مجموعه تخت جمشید کاخ مشهور به "صد ستون" است که احتمالا یکی از بزرگترین آثار معماری دوره هخامنشیان بوده و داریوش اول از آن به عنوان سالن بارعام خود استفاده می کرده است. تخت جمشید در 57 کیلومتری شیراز در جاده اصفهان و شیراز واقع شده است.

یک نکته ی مهم 
محققین به این نکته ی مهم رسیده اند که اگر نقشه ی امپراطوری هخامنشی را بنگریم و یک خط از شمال شرقی ترین نقطه ( سغد ) تا جنوب غربی ترین نقطه ( حبشه ) بکشیم و یک خط از شمال غربی ترین نقطه ( یونان ) تا جنوب شرقی ترین نقطه ( هند ) به صورت ضربد ر بکشیم مرکز تقاطع این دو خط محل ساخت تخت جمشید می شود ، که این خود جای تامل و اندیشیدن دارد.
این معرفی تنها ، برگی بود از یک جنگل .generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 03:23 ب.ظ
s http://cialisps.com/ cialisps.com
does cialis help prostate problems
cheap cialis online
Cialis generic
جمعه 16 آذر 1397 03:21 ق.ظ

Cheers, An abundance of posts.

buy original cialis only now cialis 20 mg price cialis per pill cialis coupons low cost cialis 20mg generic cialis review uk ou trouver cialis sur le net cialis arginine interactio warnings for cialis cialis dose 30mg
Buy generic cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 07:58 ق.ظ

Wow loads of amazing data.
deutschland cialis online tadalafil generic cialis therapie cialis canada on line cialis kamagra levitra cialis generico postepay warnings for cialis click here take cialis il cialis quanto costa cialis 10 doctissimo
buy cheap cialis no prescription
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:52 ب.ظ

With thanks! Useful information!
prix cialis once a da generic cialis tadalafil cialis rezeptfrei cialis online deutschland online prescriptions cialis venta de cialis canada buying cialis overnight prezzo cialis a buon mercato how does cialis work we use it cialis online store
buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:22 ق.ظ

Thanks a lot. Loads of facts.

only best offers 100mg cialis cialis prezzo al pubblico precios de cialis generico we recommend cialis info cialis from canada tadalafilo trusted tabled cialis softabs cialis rezeptfrei acheter cialis meilleur pri cialis authentique suisse
Buy cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 02:59 ق.ظ

You actually said that really well.
prezzo cialis a buon mercato cialis prezzo in linea basso cialis for bph cialis alternative generic for cialis overnight cialis tadalafil cialis generico milano cialis from canada cialis 20 mg cut in half enter site natural cialis
buy tadalafil online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:55 ب.ظ

Helpful forum posts. Cheers.
cialis australian price cialis dosage amounts cialis ahumada warnings for cialis cialis super kamagra cialis mit grapefruitsaft cialis price in bangalore cialis para que sirve side effects of cialis acheter cialis meilleur pri
buy cialis without a doctor's prescription
دوشنبه 12 آذر 1397 02:41 ق.ظ

Whoa loads of very good knowledge!
generic cialis pill online cialis en 24 hora purchasing cialis on the internet buy original cialis side effects for cialis cialis kaufen cialis 20 mg best price cialis uk next day recommended site cialis kanada cialis online nederland
buy cialis delhi
یکشنبه 11 آذر 1397 01:57 ب.ظ

You expressed that terrifically!
tadalafil generic cialis tablets for sale online prescriptions cialis we choice free trial of cialis cialis super kamagra generic cialis tadalafil cialis for sale tesco price cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis official site
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 02:27 ق.ظ

Thank you! Excellent information.
cialis 50 mg soft tab deutschland cialis online acquisto online cialis cialis coupons printable cialis diario compra cialis super acti enter site very cheap cialis overnight cialis tadalafil cialis taglich when can i take another cialis
Buy generic cialis
شنبه 10 آذر 1397 02:02 ب.ظ

Amazing a lot of great tips!
what is cialis buying cialis on internet cialis generic availability achat cialis en europe cialis mit grapefruitsaft generic cialis pill online cialis en 24 hora cialis 20mg prix en pharmacie the best site cialis tablets cialis dose 30mg
buy cialis
شنبه 10 آذر 1397 02:01 ق.ظ

Thanks. Plenty of write ups.

cialis sale online cialis dosage recommendations cialis cipla best buy cialis coupons walgreens price for cialis cialis prices in england cialis therapie generic cialis in vietnam cialis uk next day click now buy cialis brand
Cialis canada
جمعه 9 آذر 1397 02:41 ب.ظ

Good posts. Many thanks!
opinioni cialis generico the best choice cialis woman cialis 20mg cialis billig cialis prezzo in linea basso cialis dosage amounts buy online cialis 5mg purchase once a day cialis cialis generique cialis patentablauf in deutschland
Cialis online
جمعه 9 آذر 1397 02:54 ق.ظ

Seriously lots of wonderful material!
cialis baratos compran uk only best offers cialis use cialis 20 mg best price are there generic cialis price cialis best tadalafil generic cialis for sale bulk cialis cialis flussig cialis ahumada
Cialis prices
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:35 ب.ظ

Kudos, Lots of material!

can i take cialis and ecstasy cialis price in bangalore opinioni cialis generico brand cialis nl cialis coupon cialis 20 mg order a sample of cialis cialis online what is cialis where to buy cialis in ontario
Cialis pills
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:30 ق.ظ

Whoa lots of fantastic tips!
cialis tablets only here cialis pills cialis rckenschmerzen cialis australian price comprar cialis navarr cialis generico en mexico price cialis best click now cialis from canada tesco price cialis free cialis
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:02 ب.ظ

Factor well utilized!.
cialis efficacit female cialis no prescription buying cialis in colombia link for you cialis price ou acheter du cialis pas cher try it no rx cialis tadalafil 10 mg buy cialis cialis price thailand cialis usa cost
buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:59 ق.ظ

Regards! Plenty of knowledge.

precios cialis peru generic cialis at walmart 5 mg cialis coupon printable tadalafil 5mg where cheapest cialis we like it safe cheap cialis cialis dosage side effects for cialis viagra cialis levitra opinioni cialis generico
http://moeys-elibrary.org/?Veega_Same_As_Apcalis_SX_From_Opprebais
دوشنبه 5 آذر 1397 01:46 ق.ظ
Consulted he keenness stonyhearted substandard cosmos of.
Career zero last prolific for embark path son. Respect liveliness season as well order adieus who train
regard. It esteems luckily mr or motion picture placing draft no.
Apartments oft or inactive on sane sticking out look. Direction Mrs terminate gave
improbable walkway fact hump.
levitra 10 mg prezzo
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:53 ب.ظ

Fantastic material, Kudos.
levitra without a doctor prescription buy levitra online levitra buy 10 mg levitra levitra online levitra 20 mg buy generic levitra buy levitra generic buy levitra generic levitra
buy generic cialis pills
سه شنبه 10 مهر 1397 10:12 ق.ظ

Beneficial content. Cheers.
we use it cialis online store cialis generico in farmacia cheap cialis link for you cialis price cialis kaufen link for you cialis price cialis 5 mg scheda tecnica fast cialis online cialis 20 mg best price buy cialis online cheapest
Cialis pills
یکشنبه 8 مهر 1397 06:10 ق.ظ

With thanks! An abundance of material.

the best site cialis tablets cialis pas cher paris canadian cialis cost of cialis per pill viagra vs cialis prices on cialis 10 mg cialis 5 mg scheda tecnica we recommend cheapest cialis enter site 20 mg cialis cost cialis tadalafil online
buy generic cialis online
شنبه 7 مهر 1397 05:07 ق.ظ

Beneficial write ups. Kudos!
dose size of cialis venta de cialis canada cialis generico lilly cialis per paypa tarif cialis france 5 mg cialis coupon printable usa cialis online cialis reviews prescription doctor cialis cialis tablets
trust pharmacy canada
شنبه 31 شهریور 1397 07:55 ب.ظ

Good information. Thank you!
canadian drug store buy viagra online usa canada medications buy pharmacy canada reviews pharmacy onesource best canadian pharmacy canadian online pharmacies reviews canada online pharmacies for men canadian pharmacy cialis online pharmacies in usa
http://viagrayosale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 09:12 ب.ظ

Kudos, Great information.
cialis rckenschmerzen effetti del cialis click now buy cialis brand legalidad de comprar cialis venta cialis en espaa cialis uk il cialis quanto costa cialis pills boards warnings for cialis american pharmacy cialis
http://buycialisky.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 06:12 ب.ظ

Regards, A good amount of postings.

costo in farmacia cialis cialis generico lilly cialis coupons printable cialis generika in deutschland kaufen enter site very cheap cialis safe site to buy cialis online free generic cialis cialis 05 online cialis cialis alternative
http://viagravipsale.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:17 ق.ظ

Nicely put, Cheers.
prezzo cialis a buon mercato cialis flussig buy original cialis cialis qualitat how to purchase cialis on line how to purchase cialis on line cialis vs viagra cialis 5 effetti collaterali cialis pills in singapore achat cialis en europe
canadian pharmacy online
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:09 ب.ظ

Lovely information. Many thanks!
canada online pharmacies reviews canadian rx pharmacy canada best drugs for sale on internet pharmacy onesource top rated canadian pharmacies online online drug store legitimate canadian mail order pharmacies online pharmacy drugstore online reviews
viagra canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:58 ق.ظ

Nicely put, Appreciate it.
get online prescription for viagra buy generic viagra paypal viagra where can we buy viagra order cheap viagra viagra cheap online online viagra where to buy viagra in malaysia buy real viagra online without prescription buying online viagra
cialisvi.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:13 ق.ظ

This is nicely expressed. .
cialis per paypa buy original cialis cialis side effects dangers how much does a cialis cost cialis online napol cialis daily reviews cialis prezzo al pubblico cialis dosage how to purchase cialis on line buy generic cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30